1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. موزه تاریخ عکس و سینمای شمال غرب کشور در اردبیل افتتاح شد
موزه تاریخ عکس و سینمای شمال غرب کشور در اردبیل افتتاح شد

نخستین موزه تاریخ عکس و سینمای شمال غرب کشور در مجتمع تجاری فرهنگی ساوالان شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل افتتاح شد
طی مراسمی با حضور عکاسان پیشکسوت، هنرمندان و علاقمندان و مسئولان نهادهای فرهنگی_هنری نخستین موزه تاریخ عکس و سینمای شمالغرب کشور بصورت رسمی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، این مراسم که با حضور معاونت محترم امورهنری اداره کل ارشاد استان غریب منوچهری ؛ عینی رئیس موزه های استان ؛ عطایی بخشدار ؛ ایمانی رئیس اداره میراث فرهنگی ؛ انوری شهردار مشگین شهر و اعضای شورای شهر و ریاست اداره ارشاد مشگین شهر و تنی چند از عکاسان پیشکسوت و صاحب نام حوزه عکاسی همچون: حسین ملکی ؛ جلال شمس آذران ؛ علی شکری و صابر فرزانه وش برگزار شد.
در ابتدا رستمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد طی سخنانی گشایش این موزه را گامی مهم در حفظ و نگهداری آثار هنرمندان عکاس دانست و در ادامه عینی رئیس موزه های استان ضمن استقبال از این حرکت فرهنگی عنوان کرد: موزه تاریخ عکس و سینمای مشگین شهر نخستین موزه استان می باشد که توسط یک موسسه زیر نظر ارشاد تاسیس شده است.
سید رضا موسوی مدیر موزه و مدیرعامل موسسه فیلمسازی رویای خیاو هنر گزارشی از نحوه و روند اجرا و تاسیس موزه به میهمانان ارائه نمودند، خاطرنشان کرد: مشگین شهر با تمدنی ۷۰۰۰هزار ساله تاریخ کهن از فرهنگ و هنر در خود جای داده است که وجود سنگ افراشته های شهریری در دل این شهرستان حاکی از این واقعیت است که در این راستا هنر در این خطه راز و رمزهای نهفته دارد صنعت و هنر عکاسی
همزمان با ورود دوربین عکاسی به تبریز در سال ۱۲۶۰ به سبب تفاهم فرهنگی و نزدیکی؛ زود به شهرستان مشگین شهر رسید.

وی در ادامه افزود: حدود ۱۱۰هزار قطعه آرشیو نگاتیو عکس و ۱۵۰۰قطعه تجهیزات قدیمی و کمیاب عکاسان و فیلمسازان اولیه در این موزه گردآوری؛ نگهداری و در معرض بازدید عموم قرار گرفته است .
ایشان خاطر نشان کرد: موزه در فضای ۵۰۰متر مربع شامل نمایشگاه و گالری دایمی عکس ؛ سالن پخش فیلم ؛ پلاتوی خانه آذربایجانی؛ ایستگاه عکس ؛ تاریکخانه ظهور و چاپ عکس های سیاه سفید و سالن اصلی موزه به ابعاد ۲۵۰متر مربع ایجاد شده است.
موسوی عنوان کرد: استقبال مردم و نهادها در جهت اهدای آثار مکتوب و عکس قدیمی بیش از انتظار بوده است که قابل ستایش است و بخش بزرگی از گنجینه های این موزه توسط وراث عکاسان پیشگام مشگین شهر که امروز بدرود حیات گفتند، اهداء شده است. این موزه با همکاری پیشکسوتان عکاسی و فیلم از جمله: عکاس باشی ها و خاندان اسماعیل ارشادی، خاندان نظرزاده، عکاس پیشکسوت فرض اله صادقی، صالح صالحی، محمدباقر ناصری، اصغر جاوید؛ بهشتی، یوسف انواری، برادران عکاس محمودی، ابولفضل ساقی، احمد احمدیان و دیگر عکاسان که در قدیم فرایند ظهور و چاپ عکس را در آتلیه خود داشتند ایجاد شد.
از نخستین پیشگامان عکاسی شهرستان مشگین شهر به اسماعیل ارشادی متولد ۱۲۷۰ و باباعلی نظر زاده می توان اشاره کرد این موزه در حال حاضر تاریخچه پیشگامان عکاسی و فیلمسازی مشگین شهر را در مراحل پایانی چاپ کتاب قرار دارد.

در ادامه مراسم از عوامل ایجاد موزه و پیشکسوتان تجلیل به عمل آمد.
در پایان مراسم موزه به صورت رسمی افتتاح گردید و نخستین امضای پیشکسوت عکاسی شهرستان استاد فرض اله صادقی روی لوح یاد بود تولّد موزه عکس و فیلم به ثبت رسید و کیک تولد موزه با نماد دوربین عکاسی که شهر آفتاب مشگین شهر به صورت خودجوش طراحی و تهیه کرده بود، توسط استاد حایری برش زده شد.

موزه تاریخ و عکس و سینمای مشگین شهر در طبقه سوم مجتمع فرهنگی _تجاری مدرن ساوالان شهر مشگین شهر قرار دارد که به صورت حمایتی توسط مدیر مجتمع دکتر اسکندرزاده در اختیار موزه قرار داده شده و مجموعه ای نفیس و زیبا از معماری سنتی را در خود جای داده است و همه روزه پذیرای علاقمندان فرهنگ و هنر می باشد.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
فیلم مستند «هولیوود اصفهان» به نمایش گذاشته می شود
پسین
نمایشگاه عکس « خودردیابی، فصل سوم پروژه روزمرگی‎های معاصر » در گالری سایه

دیگر اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست