1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه عکس کیارنگ علایی در پاریس
نمایشگاه عکس کیارنگ علایی در پاریس

به دعوت گالری دولاووت پاریس، نمایشگاهی از عکس های کیارنگ علایی از ۲۱ تا ۲۹ ماه دسامبر ۲۰۱۶ در این گالری برپا می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در این نمایشگاه با عنوان «نیمه تراوا» چهل اثر در ابعاد ۴۵-۳۰ سانتیمتر تا ۷۰-۱۰۵ سانتیمتر چاپ شده بر روی کاغذ فاین آرت هانه موله و با قاب چوبی ارائه می شوند، برخی از آثار برخوردار از کپشن هستند.
مقدمه این نمایشگاه را «مایکل کنا» عکاس شهیر انگلیسی نوشته است، او در بخشی ازاین مقدمه گفته است:
« انسان موجودی تنهاست. تنها بر این جهان چشم می گشاید و به تنهایی نیز از آن چشم فرو می بندد. انسان در طول زندگی خود با حفظ فردیت، بخشی از جهان پر راز و رمز پیرامونش است و با آن پیوندی جدایی ناپذیر  و دیرینه دارد.
آنچه در مسیر زندگی بیش از همه چیز دارای اهمیت است تلاش و تکاپوی فرد فرد ماست در جهت حفظ فردیت خود و ایجاد ارتباط، مصالحه و صمیمیت با دیگران.
نمایشگاه عکس کیارنگ علایی در پاریسکیارنگ در عکسهایش به زیبایی چنین تعلیق و برزخی را میان خو کردن به تنهایی و گرایش به دیگری نمایش می دهد. بی تردید کیارنگ به خوبی توانسته است با محیط و اجتماع ارتباطی نزدیک برقرار کند که بدون شک اگر چنین نبود وی هرگز قادر به ثبت مشاهداتی صمیمی و پر احساس نبود، زیرا اعتماد متقابل لازمه آشکار چنین کاری در این اندازه و کیفیت است.
به عنوان بیننده ای که از دور فقط نظاره گر عکس هاست می توانیم دنیایی متفاوت از آنچه خود ساخته ایم را تجربه کنیم.
عکس های کیارنگ امکانی است تا بیش از پیش به جایگاه خود در جهان هستی بیندیشیم و خود بر آنچه مشاهده می کنیم تاثیر گذاریم و یا در آن دخل و تصرف کنیم.
این عکس ها تلنگری است که بیننده را به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه ای بزرگ با این پرسش مواجه می کند: آیا توانسته ایم در کنار تعاملات و  مناسبات اجتماعی به بهترین شکل زندگی خود را بسازیم؟ آثار کیارنگ و پرسش های اساسی که این عکس ها در باب زندگی مطرح می کنند، قابل تامل اند».

کیارنگ علایی هم در استیتمنت نمایشگاه نوشته است: « نیمه تراوا تلاشی است برای بیان احساس ام نسبت به فضا/مکان و روابط آدم ها و حال اشیاء در مکان زیستی شان. حالا که بعد از دو سال عکس ها را نگاه می کنم انگار این گیلان بوده که مثل یک سوم شخص مفرد، مرا با خود به چشم اندازهایی برده است، گاهی از غشایی از مه عبورم داده و جایی به من اجازه پیش روی نداده است. گاهی بخشی از من از این لایه ضخیم رازعبور کرده و گاهی بخش بزرگی از من – ناکام – پشت دیوار ادراک فرو مانده است.
نیمه تراوا عکس هایی هستند پرسه گردانه که مثل تمامی عکس های دیگر حقیقتی محدود را از یک کل بزرگ بیان می کنند، تا در نهایت تکه ای از مرا وصل کنند به جان گیلان. و استمرار زمان را – در لحظاتی که من آن ها را دوست داشتم-  قطع کنند تا تمام چیزهای بازنموده آن ساکن شوند و باقی بمانند؛ این تنها راهی بود که بلد بودم تا گیلان نه از جان من برود و نه فراموش شود»

کیوریتور این نمایشگاه لوقان کنوا است و وی در معرفی این پروژه گفته است: « در ادامه فصل بین المللی عکاسی در دولاووت، این گالری میزبان عکاسی از ایران است، امیدوارم پاریس از او که تصاویری زیبا از سرزمینی دور را به ارمغان آورده، به گرمی استقبال کند. عکس های او دنیایی ناشناخته و غریب را به تصویر می کشند که در عین حال برایم تداعی گر داستان هایی آشنا از سرزمینم است».

کتاب سه زبانه این نمایشگاه به زبان های فارسی، فرانسوی و انگلیسی توسط حوزه هنری گیلان و انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شده و در تاریخ ۲۱ دسامبر در این گالری رونمایی می شود. این کتاب، از ماه آینده در سراسر ایران توسط انتشارات فرهنگ ایلیا عرضه خواهد شد.
افتتاحیه نمایشگاه، چهارشنبه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸ تا ۲۱ در گالری دولاووت، واقع در منطقه ۷۵۰۱۲، شماره ۴۲ خیابان دولاووت پاریس است و نمایشگاه تا ۲۹ دسامبر در ساعات ۱۶ تا ۱۹ پذیرای بازدیدکنندگان است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
سومین شماره از « فصلنامه عکاسی » منتشر شد
پسین
نمایشگاه عکس تئاتر « ردیف آخر » در نگارخانه کیاوش

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست