1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. کیارنگ علایی : سهل‌انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه را می‌پذیرم
کیارنگ علایی : سهل‌انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه را می‌پذیرم
جریان زندگی در مسیر فراز و فرودهایی تعریف شده که گاه! در طی این جریان، عیار انسان ها و جریان سوارها عیان می شود.
خطا و اشتباه و مسامحه و گاه! یک نفسانیت چیزی نیست که ذات آدمی از آن مبرّا باشد و در این عرصه چه خاطی و چه عذر پذیر، بایستی با نگاهی غیرسفیهانه به خود و دیگری در سوی سلامت این جریان قرار گیرند تا در عرصه قضاوتی که می کنند و می شوند، کلیّت جریان و چرایی آن مغفول نماند! و در این سیر دیگران شاهدی بر تکرار خطایی عمیق تر و جریح تر نشوند.
این روزها در شبکه اجتماعی چشم اندازی تعیین کننده برای اهالی هنر و هنرمندان معاصر مهیّا شده و بهانه ای با عنوان «کیارنگ علایی و مدرک جعلی» برای برخی فراهم کرده تا در سیر این جریان عیارنمایی کنند.
جریانی که بسیاری با استعانت از ادبیات فضای سیاست زده این روزها سعی می کنند تا با دستمالی که تمیز نیست، سراغی از لایه ای بگیرند که انتظار شیشه ای بودنش را در کلیّت عدم شفافیت ها داشته اند.
جریانی که با ساختار و ریشه های سفاهت، سعی و هدفش عذرخواهی نیست، پذیرندگی نیست، شفاف نیست، سکوت بانیان و حامیان را نمی بیند، ادعای فریادها را نمی شنود، نه ادب می کند و نه مبادی آداب است، نمی داند چه می خواهد و چه نمی خواهد آنچه را نمی داند بپذیرد و خلاصه در شرایط اسفناک عکاسی کشور چنان پیش می برد که گویی یک «سهل انگاری» تمام بهشت عکاسی را به فنا برده است.
شاید! همین جریان شناسی باعث شده تا کیارنگ علایی با ارایه متنی بدون امکان درج نظر از سوی مخاطب آنچه را که لازم دیده اظهار کند و شاید! عبارت یکی از اساتید عکاسی در این جریان تمام کلام لازم در بررسی این فرآیند باشد که نوشت: شب تاریک همواره شرمنده نورصبح گاهی است. شهامت عذرخواهی، قابل احترام و فرصت طلبی، عین رذالت است.
کیارنگ علایی در متنی که در صفحه شخصی اش منتشر کرده آورده است:
مخاطبان و همراهان ارجمند، با عنایت به اظهارنظرهایی که در روزهای گذشته در خصوص مدرک دکترای اینجانب در فضای مجازی صورت گرفته اظهار چند نکته را جهت تنویر افکار عمومی لازم می‌دانم.
نخست این که گواهی‌نامه‌ی یادشده بر مبنای ارزیابی رزومه حرفه‌ای و شغلی، دستاوردهای من در علم و پژوهش، فعالیت‌های هنری و اجرایی و برگزاری دوره های مختلف آموزشی به من اعطا شده، و تا پیش از این نسبت به اعتبار آن محل هیچ سوال و خدشه‌ای نبود، چرا که بودنش تأثیر بخصوصی نداشت. من در سال دوهزار و هفده میلادی به پیشنهاد دوستی با این دانشگاه آشنا شدم و زمانی که مطلع شدم این دانشگاه بر اساس کارنامه‌ی هنری، معادل‌سنجی می‌کند از طریق ایمیل به استعلام از آن دانشگاه پرداختم و در چندین نوبت ایمیل وضعیت را بررسی کردم و به پاسخ این استعلام ها اعتماد کردم، چرا که در آن مقطع برای پی بردن به میزان اعتبار مرجع مربوطه هیچ کار دیگری از دست من بر نمی آمد.

نظر به این که مبنای چنین کاری را حسن‌نیّت و اعتماد متقابل می‌دانستم فکر نمی‌کردم که لازم است با بدبینی و بی‌اعتمادی به این اقدامِ مرجع مربوطه نگاه کنم. در این مورد من سهل‌انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه خود را می‌پذیرم.

این، یک نتیجه‌گیری و انتخاب ساده‌انگارانه بوده. پذیرش این دوره به صورت افتخاری بوده و بر اساس رزومه و دوره های آموزشی، در آن سال حائز این گواهی شناخته شدم، من پیش از دریافت این مدرک، سابقه‌ی بیست و پنج سال کار مستمر هنری و بیست سال تدریس را داشتم و کسب این گواهی (که به طور رسمی به هیچ سازمان، ارگان، اداره و نهادی ارائه نکرده‌ام) دخالت و تاثیری در موقعیت و وضعیت کاری بنده نداشته است، چرا که نه نیازی به ارائه آن داشته ام و نه سوء نیتی.
در سه سال گذشته حتی، اغلب قریب به اتفاق کلاس های آموزشی عمومی و خصوصی خود را لغو کرده ام و به کارهای پژوهشی ام پرداخته ام. من با انتشار این بیانیه مسولیت سهل‌انگاری و انتخاب نادرست خودم را می‌پذیرم، انتخابی که از بی‌اطلاعی و عدم آگاهی عمیق من از ماهیت این مدرک ناشی شده است. به این ترتیب از جامعه عکاسی و همه‌ی کسانی که این خطای من باعث بی‌اعتمادی و دلسردی آنان شده پوزش می‌خواهم و امیدوارم این عذرخواهی من حس امید و اعتماد را به آنان بازگرداند.
با احترام: کیارنگ علایی

پیشین
نمایشگاه گروهی عکس «اسناد زندگی ۲» در گالری نگاه
پسین
در چنین روزی «جودی بیبر» عکس مشهور بی بی عایشه را عکاسی کرد

۲۴۰ بازدید

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست