1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. کیارنگ علایی : سهل‌انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه را می‌پذیرم
کیارنگ علایی : سهل‌انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه را می‌پذیرم
جریان زندگی در مسیر فراز و فرودهایی تعریف شده که گاه! در طی این جریان، عیار انسان ها و جریان سوارها عیان می شود.
خطا و اشتباه و مسامحه و گاه! یک نفسانیت چیزی نیست که ذات آدمی از آن مبرّا باشد و در این عرصه چه خاطی و چه عذر پذیر، بایستی با نگاهی غیرسفیهانه به خود و دیگری در سوی سلامت این جریان قرار گیرند تا در عرصه قضاوتی که می کنند و می شوند، کلیّت جریان و چرایی آن مغفول نماند! و در این سیر دیگران شاهدی بر تکرار خطایی عمیق تر و جریح تر نشوند.
این روزها در شبکه اجتماعی چشم اندازی تعیین کننده برای اهالی هنر و هنرمندان معاصر مهیّا شده و بهانه ای با عنوان «کیارنگ علایی و مدرک جعلی» برای برخی فراهم کرده تا در سیر این جریان عیارنمایی کنند.
جریانی که بسیاری با استعانت از ادبیات فضای سیاست زده این روزها سعی می کنند تا با دستمالی که تمیز نیست، سراغی از لایه ای بگیرند که انتظار شیشه ای بودنش را در کلیّت عدم شفافیت ها داشته اند.
جریانی که با ساختار و ریشه های سفاهت، سعی و هدفش عذرخواهی نیست، پذیرندگی نیست، شفاف نیست، سکوت بانیان و حامیان را نمی بیند، ادعای فریادها را نمی شنود، نه ادب می کند و نه مبادی آداب است، نمی داند چه می خواهد و چه نمی خواهد آنچه را نمی داند بپذیرد و خلاصه در شرایط اسفناک عکاسی کشور چنان پیش می برد که گویی یک «سهل انگاری» تمام بهشت عکاسی را به فنا برده است.
شاید! همین جریان شناسی باعث شده تا کیارنگ علایی با ارایه متنی بدون امکان درج نظر از سوی مخاطب آنچه را که لازم دیده اظهار کند و شاید! عبارت یکی از اساتید عکاسی در این جریان تمام کلام لازم در بررسی این فرآیند باشد که نوشت: شب تاریک همواره شرمنده نورصبح گاهی است. شهامت عذرخواهی، قابل احترام و فرصت طلبی، عین رذالت است.
کیارنگ علایی در متنی که در صفحه شخصی اش منتشر کرده آورده است:

مخاطبان و همراهان ارجمند
با عنایت به اظهارنظرهایی که در روزهای گذشته در خصوص مدرک دکترای اینجانب در فضای مجازی صورت گرفته اظهار چند نکته را جهت تنویر افکار عمومی لازم می دانم.
نخست این که گواهی نامه ی یادشده بر مبنای ارزیابی رزومه حرف های و شغلی، دستاوردهای من در علم و پژوهش، فعالیت های هنری و اجرایی و برگزاری دوره های مختلف آموزشی به من اعطا شده، و تا پیش از این نسبت به اعتبار آن محل هیچ سوال و خدش های نبود، چرا که بودنش تأثیر بخصوصی نداشت و من جز در دو رزومه و نه هیچ جایگاه شغلی و اداری به ذکر آن نپرداخته ام، ذکر این مدرک در آن دو رزومه نیز بی هیچ نیتی و حاکی از اعتماد من به مرجع صادرکننده این گواهی افتخاری در آن زمان بوده است.
اما این گواهی چگونه صادر شده است؟
من در سال دوهزار و هفده میلادی به پیشنهاد دوستی با این دانشگاه آشنا شدم و زمانی که مطلع شدم این دانشگاه بر اساس کارنامه ی هنری، معادل سنجی می کند از طریق ایمیل به استعلام از آن دانشگاه پرداختم و در چندین نوبت ایمیل وضعیت را بررسی کردم و به پاسخ این استعلام ها اعتماد کردم، چرا که در آن مقطع برای پی بردن به میزان اعتبار مرجع مربوطه هیچ کار دیگری از دست من برنمی آمد.
نظر به این که مبنای چنین کاری را حسن نیّت و اعتماد متقابل می دانستم، فکر نمی کردم که لازم است با بدبینی و بی اعتمادی به این اقدامِ مرجع مربوطه نگاه کنم. در این مورد من سهل انگاری کردم و مسئولیت این اشتباه خود را می پذیرم. اما پذیرش این دوره به صورت افتخاری بوده و بر اساس رزومه و دوره های آموزشی، در آن سال حائز این گواهی دکترا شناخته شدم، من پیش از دریافت این مدرک سابقه ی بیست و پنج سال کار مستمر هنری و بیست سال تدریس را داشتم و کسب این گواهی (که به طور رسمی به هیچ سازمان، ارگان، اداره و نهادی ارائه نکرد ه ام) دخالت و تاثیری در موقعیت شغلی یا وضعیت کاری بنده مطلقا نداشته است، من نه از عنوان این مدرک در وبسایت رسمی ام در این سال ها استفاده کرده ام و نه رفته ام جایی بگویم: «مرا دکتر صدا کنید». من اشتباه کردم مدارک و فعالیت هایم را برای معادل سنجی به دانشگاه مربوطه ارسال کردم. شما هیچ اشتباهی در زندگی تان نمی کنید؟
مدرک من تجربه، هنر و کارهای من اعم از فیلمسازی، عکاسی، تالیف و ترجمه چندین کتاب، پژوهش و مقاله بوده است و فعالیت من در هیچ دانشگاه یا مرکز آموزشی، دعوت به سخنرانی یا داوری، دعوت به کار اجرایی، کیوریتوری، دبیری و هر کجا که همکاری با آن ها داشته ام مطلقا بر اساس این مدرک نبوده است.
لازم به توضیح است اینجانب در سال نود و سه، پس از یک و نیم سال که در نوبت بررسی شورای ارزشیابی وزارت ارشاد بودم، طبق رای کارشناسان آن شورا، درجه دو هنری دریافت کردم، این درجه معادل فوق لیسانس در رشته عکاسی و مورد بهره برداری و فعالیت رسمی بسیاری از مدرسین در دانشگاه های ایران است.
ذکر این نکته نیز لازم است که فعالیت من در حوزه آموزش دانشگاهی، بر اساس علاقه و عشق است نه کسب جاه و مال، و نه تنها هیچ اصراری بر تداوم فعالیتم در هیچ دانشگاهی چه به عنوان مدرس مدعو، چه به عنوان مدیر گروه ندارم، که در اغلب کسوت های مدیریت آموزشی که تاکنون در آن بوده ام، تنها چیزی که دریافت نکرده ام، حقوق مادی بوده است و شخصا هیچ وقت مطالبه مالی را به عنوان مبنایی برای کار یا سنجش کیفیت فعالیتم در ذهن نداشته ام، اگر جایی خودشان مبلغی را داده اند پذیرفته ام و اگر نه؛ بی هیچ ذهنیتی کارم را کرده ام.
گواه این ادعا، به طور کامل در مراکزی که من در آن ها فعالیت آموزشی و همکاری اجرایی کرده ام، موجود است.
من نزدیک به سی سال است که در هر جا که دعوت به همکاری شده ام، به حد غایت کوشیده ام کیفیت و تخصص را وارد آن فضا کنم، از جیب خودم برای کمک به اعتلای عکاسی، هزینه ها کرده ام و ذهن من خالی از حساب و کتاب و منفعت طلبی است.
در این سه دهه فعالیت نه جایی استخدام بوده ام و نه دنبال چنین موقعیت هایی بوده ام.
اتفاقا همه گان می دانند که در سه سال گذشته، تمام کلاس های عمومی خود را به خواست خودم لغو کرده ام تا به کارهای پژوهشی ام برسم و زمانم را صرف آن کنم، کلاس خصوصی هم به اندازه انگشتان یک دست نداشته ام حتی و اغلب عزیزانی که به من لطف دارند و هر هفته درخواست برگزاری کلاس خصوصی دارند به شرکت در کلاس های عمومی دیگر مدرسین دعوت کرده ام.
من با انتشار این بیانیه مسولیت سهل انگاری و انتخاب نادرست خودم را می پذیرم، انتخابی که از بی اطلاعی و عدم آگاهی عمیق من از ماهیت این مدرک ناشی شده است. اشتباه کردن با همه ما عجین است، کم یا زیاد. مشکل جایی است که ما اشتباه مان را قبول نکنیم! به این ترتیب از جامعه عکاسی و همه ی کسانی که این خطای من باعث بی اعتمادی و دلسردی آنان شده پوزش می خواهم و امیدوارم این عذرخواهی من حس امید و اعتماد را به آنان بازگرداند.
با احترام
کیارنگ علایی
بیست وسوم تیرماه نودونه

منبع: پایگاه عکس چیلیک
پیشین
نمایشگاه گروهی عکس «اسناد زندگی ۲» در گالری نگاه
پسین
در چنین روزی «جودی بیبر» عکس مشهور بی بی عایشه را عکاسی کرد

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست