1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. گفت وگو با غفاری پیرامون جشنواره عکس خانه روستایی
گفت وگو با غفاری پیرامون جشنواره عکس خانه روستایی

دبیرخانه جشنواره عکس خانه روستایی به منظور تنویر افکار عموم در جامعه علاقمند به عکاسی و شرکت در جشنواره، گفت وگویی را پیرامون شاخه های مورد نظر برگزارکننده با حسن غفاری داشته است.
متن گفت وگوی انجام شده که به دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک رسیده است، به این شرح است:

مسابقه خانه روستایی دسترسی به آرشیوی عکاسانه یا نگاهی کارشناسانه؟

حسن غفارى، کارشناس ارشد رشته عکاسی از دانشگاه هنر تهران و عکاس مردم نگار ایلات و عشایر ایران و یکی از اعضای شورای سیاست گزاری و داور و دومین مسابقه­ ی عکس خانه روستایی در گفتگو با دبیرخانه­ ی این مسابقه به سوالات ما درباره اهداف برگزاری این مسابقه و مسایل پیرامون آن اینگونه پاسخ داد:

*مساله فرهنگ و معماری مسکن در روستا یکی از شاخه های مهمی است که در برگزاری این مسابقه به آن توجه شده است. لطفا درباره محور “فرهنگ و معماری مسکن روستایی” که یکی از محورهای شش گانه ی بخش تک عکس این مسابقه است بیشتر توضیح دهید.
برگزار کننده این مسابقه قصد دارد تا با استفاده از توان جمعی عکاسان، به مرحله ای برسد که یک تعریف جامع تصویری با استفاده از عکس که زبانی با مفهوم عام دارد، از فضای روستایی و مسائل مربوط به آن راشامل شود. در پنجاه سال اخیر ما شاهد تغییرات سریع تکنولوژی و زیست محیطی در تمام کشور هستیم که بخش اعظمی از هویت­ها و جریان­های فرهنگی_ سنتی ما به واسطه همین تغییرات دستخوش دگرگونی شده اند. اما همچنان ما شاهدیم که در بافت روستایی ما میزانی از فرهنگ غنی سنتی، همچنان پابرجا مانده است.
حسن غفاری - جشنواره عکس خانه روستایی

اکنون که فضاهای روستایی ما تقریبا متاثر از فضای شهری شده و نوع فرهنگ آن نیز به سرعت در حال تغییر است، چه خوب است که ما به فضای فرهنگی و سنتی روستا توجه کرده و آن را به تصویر بکشیم. این فضا شامل نوع آداب رسوم و فرهنگ مرسوم روستاهای گوناگون در سطح کشور است که می توان نمود بصری آن را در معماری ها و شکل و فرم مسیرهای عبوری در کوچه های روستا مشاهده کرد و مجموعه­ای زیبا از آن ها را به تصویر کشید.

*از نظر شما برگزاری این مسابقه در حوزه فرهنگ سازی برای مهاجرت معکوس (از شهر به روستا) چه تاثیراتی ­می گذارد؟
یکی از پیامد­های مهم این فعالیت فرهنگی می تواند باز تعریفی برای فضای روستایی در مقایسه با فضای شهری باشد. در فضای روستایی از آنجایی که ارتباط انسان با طبیعت بیشتر است، حس آرامش بیشتری برای انسان به همراه دارد. این شکل مهاجرت می­تواند مزیت های بسیاری در بخش های تولیدی و معیشتی فراهم آورد اما متاسفانه این شکل از مهاجرت در کشور ما وجود ندارد و آمارهایی که گاها اعلام می شود در این خصوص صحت ندارد. فضای فعلی مهاجرت شهر به روستا به گونه ای شده است که افراد سرمایه دار اقدام به ویلا سازی در روستاهای خوش آب و هوا و طبیعت های بکر می کنند. این ویلا سازی­ها بافت محیطی روستا رو به کل از بین می­برد و از نظر معیشتی نیز بر زندگی یک فرد روستایی اثر می گذارد. یک روستایی موظف می شود برای تامین معیشت به ارائه خدمات گوناگون به ویلاها و شهرک های ویلایی کند و به نوعی شکل و شمایل زندگی روستایی به کل تغییر می کند.
در مهاجرت معکوس، راه تولید روستایی از نظر زمین کشاورزی و محیط­زیست برای دام بسته می شود ، همچنین بخش فرهنگی و آداب و رسوم مربوط به روستا نیز به کلی دستخوش تغییر می شود. پس می توان اینگونه گفت که مهاجرت معکوس در کشور ما مهاجرتی است که بر پایه ی طمع اقتصادی صورت گرفته است.

*راجع به موضوع “عکس های مقایسه ای در گذر زمان” که یکی از محورهای هفت گانه مسابقه است برای شرکت کنندگانی که قصد ارسال عکس در این محور از مسابقه را دارند توضیح بیشتری دهید؟
پرداختن به عکسهای قدیم و مقایسه آن با جغرافیای حال حاضر هر روستا نشان دهنده تغییرات بسیاری در زمینه های مختلف یک روستا است.
برگزار کننده می خواهد از طریق این موضوع گذر زمان را در چهره روستا مطالعه کند. ما از طریق مطالعه ی این محور می توانیم تغییرات روستا را از نظر محیطی بررسی کنیم و متوجه تغییر بافت سنتی به مدرن در روستاها می شویم. پرداختن به این موضوع می تواند در بالا بردن دانش ما در مورد تغییرات روستایی و محیط زیستی کمک کند.
در ضمن در سایت مسابقه http://pic.bonyadmaskan.ir/pages/home.aspx و کانال تلگرام  telegram.me/khaneroostaeiتوضیحات کارشناسی در خصوص محورهای مسابقه ارایه شده، که شرکت کنندگان با مراجعه به آن به راحتی به انتخاب آثار می رسند.
عکس از: یلدا محمدخانی
مصاحبه کننده امین رمضانعلی

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
یادداشت عکاس پیرامون نمایشگاه عکس « این شهر صنعتی است »
پسین
نمایشگاه عکس « اینجا: پردیس ولیعصر، دانشگاه هنر » در آرته

دیگر اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست